Trump presser Mellemøsten: Gidsler eller total krig i Gaza

14/02-25


Udskriv


Israels militær har hævet beredskabet, suspenderet udsættelsesorlov for kampsoldater og sendt yderligere tropper til den sydlige kommando, på grund at situation i Gaza kan blive opildnet. Trump har nemlig stillet Hamas over for et ultimatum: Hvis ikke alle gidsler frigives inden lørdag kl. 12.00, vil våbenhvilen blive ophævet, og Israel vil genoptage fuldskala militæroperationer.

Som reaktion har IDF besluttet at suspendere udsættelsesorlov for kampsoldater og operative enheder samt at mobilisere reservister i stor skala. Under et besøg i IDF’s underjordiske operationscenter i Tel Aviv, erklærede Israels forsvarsminister, Israel Katz, at Israel er klar til en "ny Gaza-krig, som vil være langt mere intensiv end den før våbenhvilen". Han understregede, at den oprindelige våbenhvile kun var beregnet til at få gidslerne frigivet, men at Israel vil genoptage krigen, hvis Hamas ikke lever op til aftalen. Katz påpegede også, at krigen vil muliggøre realiseringen af Trumps vision for Gaza.

Trump har truet Egypten og Jordan med at trække amerikansk bistand tilbage, hvis de nægter at tage imod palæstinensiske flygtninge. Under et møde med Jordans konge Abdullah II, har Trump bedt kongen om at sikre, at Hamas og andre ledere i regionen forstår alvoren af situationen, og at gidslerne - herunder amerikanere - skal frigives inden lørdag. Jordans kong Abdullah II og Egyptens præsident al-Sisi har efterfølgende udtalt, at de er villige til at samarbejde med Trump for at skabe varig fred i Mellemøsten. Samtidig har de dog afvist enhver plan om at fordrive palæstinenserne fra Gaza, idet de mener, at genopbygningen af Gaza bør ske uden masseforflyttelse af befolkningen.

Hamas-talsmand Hazem Qassem, har reageret på Trumps og Israels ultimatum og erklæret, at Hamas "ikke accepterer sproget af amerikanske og israelske trusler". Han påstår, at Israel selv skal overholde de aftalte humanitære protokoller - en udtalelse, der vækker vrede, da Hamas fortsat holder børn som gidsler i Gaza.

Samtidig har en viral trussel mod Trump skabt røre på sociale medier. En gruppe palæstinensere har offentligt truet med at kidnappe og henrette Trump, og tweetet har fået over 11.000 likes. Det understreger den ekstreme polarisering i konflikten og den hadske stemning mod USA’s tidligere præsident.

Mens Egypten og Jordan afviser tvangsforflyttelse af palæstinenserne, har Yousef Al Otaiba, De Forenede Arabiske Emiraters (UAE) ambassadør i USA, erklæret sin støtte til Trumps plan. Han beskriver forflyttelsen af Gazas befolkning som "svær, men uundgåelig" og ser ingen andre realistiske alternativer. Dette synspunkt møder imidlertid stor international modstand, da det i stigende grad bliver betegnet som etnisk udrensning af kritikere verden over.

Med den ultimative deadline sat til lørdag kl. 12.00, er spørgsmålet, om Hamas vil frigive gidslerne, eller om Israel vil genoptage militæroffensiven. Situationen udvikler sig nu til et globalt geopolitisk drama, hvor Israel forbereder sig på krig, USA truer med sanktioner, og arabiske stater kæmper med deres strategiske positioner. Spændingen er på kogepunktet, og det kommende døgn kan blive afgørende for Mellemøstens fremtid.

Krigen er blevet en regional problematik, som Albert Pike spåede det skulle blive. 

Obadias profeterede at "Jakobs Hus skal blive en Ild og Josefs Hus en Lue, men Esaus Hus skal blive Strå, og de skal sætte Ild derpå og fortære det, og ingen af Esaus Hus skal undslippe". Alle palæstinensere vil forsvinde. Spørgsmålet er hvordan de forsvinder. Er palæstinensernes had til Israel er så stort, at de ikke vil evakueres til områder, hvor de kan få et sikkert og godt liv, uden usikre tunneller, u-detonerede missiler og bomber, og ikke mindst Hamas' og de palæstinensiske autoriteters mangeårige død og ødelæggelse - og derved forsvinder. Eller forsvinder folket fordi de hellere vil leve et bedre liv? Det bliver spændende at se - under alle omstændigheder ligner det at vi står lige foran endnu en opfyldelse af Bibelens mange profetier for vores tid.

Bliver folket forflyttet, bliver det spændende at se om historien gentager sig, der har vist at den palæstinensiske mentalitet også er en udfordring for nabolandende1. Hvis det er sådan, kan de regionale spændinger forværres og forplante sig til krig. Men det er nok ikke hvad vi vil se lige nu og her - begivenhederne tyder på at være en tilrettelæggelse af en fred, der får Israels situation til at ligne den Bibelen har forudsagt skal komme, i forbindelse med Magogkrigen, hvor Israel skildres som et fredeligt folk, "som bor trygt, som alle bor uden Mure og hverken har Portstænger eller Porte" (Ez. 38:11).

Med lørdagens deadline nærmer situationen sig et afgørende øjeblik, hvor enten Hamas giver efter, eller Israel genoptager den militære offensiv med større intensitet end før. Spændende at se hvad dagen bringer.

Referencer1 "Palæstinensernes Indvirkning på Sikkerhed og Politik i Mellemøsten"


Debat: Trump presser Mellemøsten: Gidsler eller total krig i Gaza

Skriv kommentar

Navn*
E-mail* (vises ikke)
Kommentar*

Relaterede nyhedsblogs

Israel i krig 2023-25 [81];

Flere nyhedsblogs fra 2025