WHO giver millioner af doser H1N1-vaccine til u-lande

24/12-09


Udskriv


Som forventet, hvilket jeg udtrykker bekymring for i nyhedsbloggen "Bilderbergs planer 2009", så læsses den giftige vaccine over på folket i Afrika og andre ulande.

180 millioner doser af vestens overskydende H1N1-vaccine gives lige nu til WHO, der deler dem ud i 95 lande, som er sårbare over for pandemien.

Afghanistan, Aserbajdsjan og Mongoliet er blandt de 35 lande, der har bedt om de gratis vacciner og skrevet under på, at de udvikler en national pandemiplan, skriver Dagbladet information.


Man forventede, at hele verden ville deltage i det store eksperiment1, men forholdsvist få tog imod vaccinen:

Frankrig købte 94 millioner doser og har til dato kun brugt tre millioner doser, mens Storbritannien købte 60 millioner doser.

Af dem har de brugt godt fem millioner. Norge og Tyskland har besluttet at donere vaccinen til lande, der ikke selv har mulighed for at købe vaccinerne, skriver Information.


Man kan formode at eksperimentet ikke nåede de højder der blev håbet på, så nu fortsættes forsøget på andre forsvarsløse og uvidende mennesker, som tilmed måske ikke har den fysik der skal til, at bekæmpe de kemikalier der sprøjtes ind i dem. Som Tom Jefferson, epidemiolog ved det uafhængige forskningsinstitut, ved Cochrane Centre siger, citeret i samme artikel:

Hvorfor giver de overhovedet vaccinerne til udviklingslandene? Pandemien er afblæst i store dele af verden. Den største trussel i de fattige lande lige nu er hjertekarsygdomme, mens virus kommer meget langt nede på listen. Hvad er den lægelige begrundelse for at donere 180 millioner doser væk?


Hvad er mon begrundelsen. Helt sikkert bliver forklaringen ikke "eksperiment", men en løgn hvor ansvarlige gør sig:

fri af en politisk dårlig sag


Det er forræderi. Den giftige vaccine skulle behandles som man behandler atomaffald!

1 Se "Læger tvivler på influenzavaccine", "Svineinfluenza vender tilbage i dødelig form", "Svineinfluenzaen bider sig fast".

Kilde: www.dr.dk


Debat: WHO giver millioner af doser H1N1-vaccine til u-lande

Skriv kommentar

Navn*
E-mail* (vises ikke)
Kommentar*

Relaterede nyhedsblogs

Befolkningsreduktion [45]; H1N1 [29]; Sygdom [62]; Vaccine [87];

Flere nyhedsblogs fra 2009