Russiske premierminister, Vladimir Putin opfordrer til ophør af dollar kvælertag

31/01-09


Udskriv


Mere og mere tyder på at Dollaren er på vej ud af den globale økonomi. Nyheder som Dollaren er snart færdig som verdens valuta og Er Euroen den nye Dollar? vidner sammen med denne om, at det er hvad vi kan forvente os.

Den Russiske premierminister, Vladimir Putin har opfordret til en samordnet indsats for at bryde den amerikanske dollars kvælertag, og skabe en ny global struktur regionale beføjelser.

"Den eneste reservevaluta er blevet en fare for den globale økonomi: Det er nu klart for alle," sagde han i en tale på World Economic Forum.

Det er første gang, at en russisk leder har sat foden i sanctum sanctorum (det allerhelligste) af den globale kapitalisme i Davos.

Hr. Putin sagde de førende kræfter bør sikre et "uigenkaldelig" træk i retning af et system med flere reservevalutaer, og satte spørgsmålstegn ved den amerikanske dollar's "pålidelighed", som et sikkert forråd af værdi. "Wall Street's investeringsbanker's stolthed eksisterer ikke mere," sagde han.


Det er "spændende" hvad 2009 bringer. Som sagt i 1/3 af bankerne vil forsvinde næste år, så forventer TowerGroup økonomianalytiker Ralph Silva, at 1/3 af vestens banker forsvinder. Staten opkøber dem, eller de fussionerer ind under allerede statskontrollerede banker, hvilket simplificerer økonomisk kontrol. Dollarens fald til fordel for en global møntfod (Euroen eller søstermønten Amero?), vil ligeledes simplificere kontrollen af den globale økonomi. Det lader til at "toget" kører hurtigt nu.

Kilde: www.telegraph.co.uk


Debat: Russiske premierminister, Vladimir Putin opfordrer til ophør af dollar kvælertag

Skriv kommentar

Navn*
E-mail* (vises ikke)
Kommentar*

Relaterede nyhedsblogs

Personer [40]; Verdensordnen [162]; Økonomi [103];

Flere nyhedsblogs fra 2009