S vil skyde milliarder i statsbank

13/08-09


Udskriv


I en tid hvor staten rager til sig for at få etableret en god gammel socialtkommunistisk fascisme økonomi, så er det smart at bruge borgernes penge på at lave en statsejet bank, som kan være aftager af de erhvervskunder, som bankerne ellers ikke tør låne til. Forslaget kommer selvfølgelig fra socialdemokraterne:

Socialdemokraterne vil pumpe 50 mia. kr. i en statsbank, som skal holde liv i landets virksomheder og dermed redde arbejdspladser, siger partiets formand Helle Thorning-Schmidt...Statens Erhvervsbank skal have en kapital på 50 mia. kr. og finansieres af de overskydende penge fra Bankpakke II og ved salg af statsobligationer...Vi skal hjælpe sunde, veldrevne virksomheder med at få den kredit, de har så hårdt brug for, og som bankerne ikke giver dem i øjeblikket


Den socialistiske tanke, at gøre folket afhængige af staten, sættes nu et næste gear, og slag i slag kan vi forvente at den private sektor i hver en afskygning, ejes og kontrolleres af staten. Velkommen til den ny verdensorden.

Kilde: nyhederne.tv2.dk


Debat: S vil skyde milliarder i statsbank

Skriv kommentar

Navn*
E-mail* (vises ikke)
Kommentar*

Relaterede nyhedsblogs

Politik [121]; Verdensordnen [163]; Økonomi [105];

Flere nyhedsblogs fra 2009